• Kaimynai kviečia į kiną...

  2022-03-17

  Kovo 16 d., trečiadienio vakarą praleidome kine! Kaišiadorių jaunimo centre "Mazgas" žiūrėjome filmą "SUAUGĖLIAI" (rež. Maite Alberdi). „Suaugėlių“ herojai – klasiokai jau daugiau nei 40 metų. Tačiau, kai tau 45–eri, sausainių gaminimas mokyklos valgykloje jau nebeteikia džiaugsmo. Vieni trokšta meilės ir šeimos, kiti ieško mėgstamo užsiėmimo ar tiesiog kampo, kur galėtų ramiai pabūti vieni.

  Po filmo peržiūros dalyvavome diskusijoje apie kaimynystę ir kaip sugyventi su kitokiais negu „aš“ - kitaip atrodančiais ar kitaip mąstančiais, kitokių sunkumų turinčiais. O gal panašumų visgi daugiau negu skirtumų?

  Žmonių su negalia baimė dažnai kyla ne iš blogos valios, o iš kartos į kartą perduodamų mitų:

  1. MITAS. Žmonės su psichosocialine arba intelekto negalia nesugeba patys pasirūpinti savimi – juos reikia prižiūrėti.

  KAIP YRA IŠ TIESŲ? Praleidę ilgus metus socialinės globos įstaigose, kuriose viskas buvo daroma už juos, žmonės su psichosocialine arba intelekto negalia gali būti praradę arba neįgiję net ir paprastų buitinių įgūdžių, pavyzdžiui, pasigaminti valgyti, skalbti savo drabužius. Atsiradus galimybei įgyti tokius įgūdžius, žmonės puikiai sugeba gyventi savarankiškai. Tai, žinoma, nereiškia, kad jiems niekada nereikia jokios pagalbos – gyventi savarankiškai nereiškia gyventi visiškai vieniems – juk visi, kai prireikia, naudojamės kitų žmonių pagalba.

  2. MITAS. Žmonės su psichosocialine arba intelekto negalia yra neprognozuojami, gali bet kada pratrūkti agresija.

  KAIP YRA IŠ TIESŲ? Visi žmonės turi savo kantrybės ribas, kurias pasiekus net menkiausia smulkmena gali sukelti tikrą emocijų audrą ar kitas stiprias reakcijas. Dalies žmonių, kurie praeityje yra turėję sunkių patirčių ar traumų, ta riba pasiekiama greičiau. Todėl kai kurie žmonės su psichosocialine arba intelekto negalia kartais gali stipriau reaguoti į pašaipas, nepagarbų elgesį ar kitokį stresą. Tačiau jų, kaip ir mūsų visų, elgesys visada turi priežastį. Apskaičiuota, kad yra žymiai didesnė rizika smurtinius nusikaltimus patirti iš žmonių be psichosocialinės ar intelekto negalios ir žmonių, neturinčių psichikos sveikatos sutrikimų.

  3. MITAS. Reikia žinoti metodus, kaip bendrauti su žmogumi, kuris turi psichosocialinę arba intelekto negalią.

  KAIP YRA IŠ TIESŲ? Bendravimui su visais žmonėmis, nesvarbu, ar jie su negalia, ar be negalios, geriausiai tinka vienas ir tas pats metodas – tarpusavio pagarba.

  4. MITAS. Žmonės su psichosocialine negalia ar intelekto negalia negali būti gerais darbuotojais.

  KAIP YRA IŠ TIESŲ? Visi turime skirtingų gebėjimų, kompetencijų, gabumų ir ieškome darbo, kurį pajėgtume atlikti pakankamai gerai, sutartume su kolektyvu, oriai uždirbtume ir pan. Lygiai taip pat ir žmonės su psichosocialine ar intelekto negalia. Jie ne tik gali dirbti – dalis jų sėkmingai dirba įvairius darbus. Kadangi negalia gali būti nematoma, dažnai nė nesužinome, kad bendravome su ją patiriančiu.

  5. MITAS. Žmonėms su psichosocialine ar intelekto negalia geriausia gyventi socialinės globos institucijose.

  KAIP YRA IŠ TIESŲ? Tik savarankiškas gyvenimas suteikia žmogui galimybę džiaugtis pilnaverčiu gyvenimu, pačiam rinktis kur ir su kuo gyventi, ką valgyti, ką rengtis, kada eiti miegoti, su kuo kurti romantinius santykius, netgi – klysti. Ar tikrai sutiktum prarasti šią žmogaus teisę?

  6. MITAS. Žmonės su psichosocialine ar intelekto negalia yra „nenormalūs“, nes patiria psichikos sveikatos sunkumų.

  KAIP YRA IŠ TIESŲ? Žmonės su psichosocialine ar intelekto negalia išties gali patirti psichikos sveikatos sunkumų. Tačiau, tiesą sakant, juos patiriame visi, o 1 iš 4 per gyvenimą patiria tai, ką galima laikyti psichikos sveikatos sutrikimu. Panašu, kad tai visgi yra – įprasta ir „normali“ žmogiška patirtis, įvairovės dalis.

Puslapis "Kaimynai kviečia į kiną..." atnaujintas 2022-03-17

© 2016–2022 Strėvininkų socialinės globos namai. Valstybės biudžeto įstaiga

Kontaktai

Mokyklos g. 46 Mūro Strėvininkų km., Žiežmarių sen., Kaišiadorių r. sav., LT-56202. 
Tel.: 834653538;
Faks.: 834653538. 
El.paštas: strevininkup@gmail.com

Adresas

Duomenys kaupiami ir saugomi
Juridinių asmenų registre. Visos teisės saugomos teisės aktų nustatyta tvarka, kopijuoti bet kokią informaciją ar duomenis be rašytinio sutikimo draudžiama.
Juridinio asmens kodas: 290796410